Jak dopasować rolety do okien?

Rolety to ważny element każdego wnętrza, są one najpopularniejszą osłoną okienną, stosowaną w celu ograniczenia nasłonecznienia wewnątrz pomieszczenia. Za ich sukcesem stoi nie tylko funkcjonalność i praktyczność, ale też walory estetyczne. Aby roleta długo i skutecznie służyła, należy bardzo dokładnie dopasować ją do konkretnego okna przez precyzyjne wymierzenie okna. Zanim zostanie podjęta decyzja co do rodzaju montażu, należy przeanalizować swoje potrzeby i możliwości mocowania.

Zasadniczo, nie ma okna na którym nie dałoby się zamontować rolety. Można je dopasować do nawet najbardziej niestandardowego okna, pod warunkiem że kupujemy je na wymiar. Daje to możliwość dopasowania osłony do każdego otworu okiennego, aby bardzo dokładnie zablokować dostęp światła słonecznego. Mocowanie rolet nie wymaga dużej powierzchni i można je ulokować w dowolnym miejscu.

Pomiar okna a rodzaje montażu

Przed zakupem rolety, należy z największą precyzją wymierzyć okno, na którym będzie ona montowana. W zależności od typu montażu, pomiar okna będzie inny.

Aby zamontować roletę na ramie okiennej w sposób inwazyjny, należy zmierzyć wewnętrzną szerokość listwy przyszybowej wraz z uszczelką i dodać do około 4 cm, aby zapobiec powstawaniu prześwitów po zamontowaniu rolety. Pamiętajmy, że roleta nie może zasłaniać klamki okna i nie powinna dotykać ścian we wnęce okiennej. Należy również sprawdzić długość od górnej krawędzi szyby do dolnej, uwzględniając też uszczelkę, a następnie od otrzymanej wartości odjąć około 3 cm.

W przypadku montażu naściennego rolety wolnowiszącej we wnęce okiennej, należy zmierzyć szerokość okna od zewnątrz z uwzględnieniem listew i ramy okiennej, a następnie sprawdzić długość zaczynając od górnej krawędzi otworu okiennego (nie okna) do dolnej krawędzi szyby, uwzględniając też uszczelki. Montaż nad wnęką okna wymaga natomiast dodania 10 cm do otrzymanej wcześniej szerokości okna od zewnątrz, a także odjęcia 3 cm od wartości długości od górnej listwy przyszybowej do dolnej krawędzi listwy.

Montaż rolety mini

Montaż rolety mini nie jest wymagający i nie wymaga wiercenia otworów. Należy pamiętać o określeniu ulokowania mechanizmu łańcuszkowego, najczęściej znajduje się on po przeciwnej stronie klamki. Mechanizm umieszcza się wewnątrz rury nawojowej i zaślepia się ją z drugiej strony, a następnie montuje się uchwyty i haki i umieszcza się na uchylonej ramie okna. W celu ułatwienia rozwijania rolety i zapobiegania jej odchylaniu się od ramy okna, często stosuje się prowadzenie żyłkowe, które zwykle jest dołączane do całego zestawu montażowego.

W celu zamontowania rolety mini, należy zmierzyć szerokość szyby i dodać do otrzymanej wartości 3-5 cm. Otrzymany wynik będzie oznaczał szerokość rolety, jaką należy wybrać. Długość rolety powinna odpowiadać wysokości skrzydła całego okna łącznie z ramą.

Montaż rolety dzień i noc

W przypadku rolety dzień i noc pomiary również należy zacząć od ustalenia szerokości szyby, a do otrzymanej wartości dodać 3-5 cm. Aby natomiast sprawdzić długość rolety, należy zmierzyć wysokość skrzydła okna wraz z okalającą ramą.

Montaż rolet dzień i noc nie jest trudny i obowiązuje tu podobna zasada, jak w przypadku rolet mini. Po ustaleniu położenia mechanizmu łańcuszkowego rolety, przystępujemy do złożenia wszystkich części zgodnie z załączoną instrukcją, a następnie zakładamy roletę na uchylonej ramie okiennej. Warto zdecydować się na zamontowanie bocznego prowadzenia żyłkowego, które pełni funkcję stabilizatora rolety w czasie na przykład otwierania okna.

Montaż rolet wolnowiszących

W przypadku rolet wolnowiszących sprawdza się zarówno montaż inwazyjny do ściany, jak i do ramy okna czy sufitu. Decydując się na montaż nad wnęką okna, do szerokości wnęki należy dodać jeszcze 10-20 cm. Obowiązuje tu zasada, że długość rolety jest dłuższa o 10 cm od wysokości wnęki okna. Jeśli zaś montujemy roletę na suficie, jej szerokość mierzymy podobnie, natomiast długość wyznaczamy od miejsca montażu na suficie do końca parapetu. Montaż na ramie okiennej wymaga z kolei podania szerokości i wysokości szyby wraz z listwami przyszybowymi.

Po ustaleniu pozycji mechanizmu łańcuszkowego, przystępujemy do złożenia rurki i uchwytu zgodnie z instrukcją, a używając poziomicy ustalamy miejsce montażu rolety. Otwory montażowe należy nawiercić w ten sposób, aby weszły w nie kołki rozporowe i za pomocą śrub można było przykręcić uchwyty do ścian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj