Od najmłodszych lat niemowlę rozwija się i poznaje świat. Warto zadbać od samego początku o dobre pierwsze książki dla dziecka. Jakie wybrać tak, aby zaciekawić malucha?

Odpowiednia kolorystyka pierwszej książki dla dziecka

Książki mogą być interesujące już dla kilkumiesięcznego dziecka pod warunkiem, że będą odpowiednio stworzone. Kluczową rolę pełni tutaj bogactwo kolorów. Im większy kontrast barw oraz ciekawsza kolorystyka, tym lepiej dana pozycja będzie skupiać uwagę oraz działać na zmysły naszej pociechy. Wzrok niemowlęcia jest słabszy niż starszych dzieci – z tego powodu dobrym pomysłem jest zakup książki gdzie dominują kontrastowe barwy, na przykład czerwony z zielonym lub biały z czarnym. Warto również zadbać o to, żeby pierwsze książki dla dziecka stymulowały wiele zmysłów, nie tylko wzrok. Elementy wydające dźwięki (szeleszczące lub śpiewające) stanowią dla każdego malucha bardzo dużą frajdę i pobudzają jego zmysły. Różne faktury, lusterka oraz figurki wewnątrz książki to dodatkowa atrakcja i szansa na pobudzenie kreatywności. Dzięki temu dziecko ćwiczy nowe umiejętności poznawcze i rozwija zmysły, takie jak wzrok, dotyk lub słuch.

Jaka powinna być treść pierwszych książek dla dziecka?

Rzeczą jasną jest, że tematyka powinna być dopasowana do wieku. Dla najmłodszych niemowląt, które jeszcze nie umieją czytać, najlepiej sprawdzi się książka z przewagą kolorowych obrazków, okraszonych krótkimi opisami. W miarę rozwoju umysłowego naszej pociechy można proponować jej pozycje z coraz bardziej rozbudowanymi opisami lub krótkimi historyjkami. Wciąż ważna jest tutaj rola obrazków, jako elementu przyciągającego uwagę i zaciekawienie dziecka. Pierwsze książki dla dziecka powinny mieć tematykę zbliżoną do jego zainteresowań – dobrym pomysłem jest opis lub historie dotyczące zwierząt lub przedmiotów codziennego użytku (na przykład zabawek). Maluch jest ciekawy świata i lubi go odkrywać – zastanawiając się jakie pierwsze książki dla dziecka wybrać, warto poszukać takich pozycji, które pomogą mu odkrywać otaczającą go rzeczywistość oraz uczyć się emocji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj