Zabawki w otoczeniu dziecka zaspokajają jego ciekawość. Odpowiednio dostosowane do jego wieku będą doskonałą pomocą dydaktyczną. Dziecko wówczas dobrze się rozwija, poznaje kolory, kształty oraz przeznaczenie danej zabawki.

Jak to jest z tymi zabawkami kontrastowymi?

Kontrast to zestawienie dwóch lub trzech kolorów sprzecznych ze sobą, czyli np. połączenie czarnego koloru z białym i czerwonym. Książeczki w kolorach kontrastowych będą zawierały obrazki o tych dwóch lub trzech kolorach. Biały miś na czarnym tle z czerwonymi uszami albo czarne kontury domu z czerwonym kominem na białym tle, kwiatek z czarnymi płatkami z czerwonym środkiem i białym tłem itd.

Wśród zabawek kontrastowych znajdziemy np. piłkę z kolcami zestawioną z piłką gładką lub kulę z dziurkami i kulę bez dziurek. Klocek wypukły i klocek wklęsły. Lalkę z długimi włosami i lalkę z krótkimi włosami. Kotka z dużymi oczami i kotka z małymi ślepkami.

Wyraźnie zaznaczone różnice w dwóch przedmiotach daje nam kontrast. To tak jak w codziennym życiu: odrapana kamienica- odrestaurowana kamienica. Pomazana ściana na klatce schodowej- czysta ściana itd. Na kolei wszelkie znaki drogowe dla pociągów są w kontrastach czarno białych. Są widoczne z daleka, co jest koniecznością w dobie pociągów rozwijających duże prędkości.

Jak działają na dziecko zabawki kontrastowe?

Kontrastowe zabawki mają ogromny wpływ na rozwój zmysłów i stymulację mózgu. Dziecko już od urodzenia patrząc na kontrastowe zabawki, ćwiczy mięśnie gałki ocznej, co pomaga wyostrzyć wzrok. Wyraziste kształty rysunkowych postaci na poduszce ćwiczą u dziecka koncentrację, co w późniejszym życiu, gdy nastanie czas siedzenia w ławce, bardzo pomoże w koncentracji na lekcji.

Kontrastowe zabawki przeznaczone są dla dzieci od pierwszych chwil życia do 6 lat. W tym czasie kontrasty najbardziej na dziecko działają. Jednak dziecko nie powinno być otoczone wyłącznie kontrastowymi zabawkami w czerni bieli i czerwieni. Do kontrastów możemy używać również innych kolorów, by świat dziecka był barwny. Maluszek uwielbia być otoczony szeroką gamą kolorystyczną.

Zabawki kontrastowe, co to jest?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here