Ciąża

Ciąża a mdłości: Jak sobie radzić z porannymi (i nie tylko) dolegliwościami?

Pamiętam to jak dziś – budzę się rano, niby wyspana, ale w brzuchu jakaś rewolucja. Myślę sobie: „kawa na pewno postawi mnie na nogi!”. No to pędzę do kuchni, a tu… bum! Zapach kawy, który normalnie uwielbiam, nagle wywołuje u mnie falę mdłości. Ups, chyba zaczynają się te słynne poranne mdłości! 😜 Brzmi znajomo? No to witaj w klubie!

Ciąża to magiczny czas, ale – nie oszukujmy się – bywa też momentami dość… uciążliwy. Jednym z takich uciążliwych „dodatków” do ciąży są właśnie mdłości. Dlatego dziś, drogie przyszłe mamy, pogadamy sobie o tym, jak sobie radzić z tymi porannymi (i nie tylko!) dolegliwościami. Tak, tak, dobrze widzicie – ciąża a mdłości: jak sobie radzić z porannymi (i nie tylko) dolegliwościami? – to temat przewodni dzisiejszego wpisu. Gotowi na dawkę praktycznych porad? No to zaczynamy!

Przyczyny mdłości w ciąży

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów na walkę z mdłościami, warto dowiedzieć się, skąd w ogóle się one biorą. Otóż, winowajcą są przede wszystkim hormony, a konkretnie gwałtowny wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). To właśnie ten hormon odpowiada za utrzymanie ciąży, ale niestety, ma też taki „uroczy” efekt uboczny w postaci mdłości. Do tego dochodzi zwiększona wrażliwość na zapachy, która potrafi dać się we znaki. Co ciekawe, brak mdłości w jednej ciąży nie oznacza, że nie pojawią się one w kolejnej. U około 75% kobiet mdłości występują tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

Ciąża a mdłości

Domowe sposoby na mdłości

Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości. Każda z nas jest inna i to, co u jednej działa cuda, u innej może nie przynieść żadnej ulgi. Dlatego warto eksperymentować i szukać idealnego rozwiązania dla siebie. Oto kilka propozycji:

  • Imbir: To prawdziwy cudotwórca w walce z mdłościami! Możecie pić herbatę imbirową, ssać imbirowe cukierki, a nawet pogryzać marynowany imbir. Ja osobiście uwielbiam imbirowe cukierki – w pierwszym trymestrze były moim prawdziwym wybawieniem! Pamiętajcie tylko, żeby nie przesadzić z ilością – zalecana dawka to 250 mg imbiru 4 razy dziennie.
  • Częste, małe posiłki: Zamiast trzech dużych posiłków, jedzcie częściej, ale mniejsze porcje. To pomoże utrzymać stały poziom cukru we krwi i zapobiec atakom mdłości.
  • Unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw: Teraz wasz układ pokarmowy potrzebuje lekkostrawnych dań. Postawcie na gotowane warzywa, zupy, kasze i chude mięso.
  • Odpowiednie nawodnienie: Pijcie dużo wody, najlepiej małymi łykami przez cały dzień. Starajcie się pić między posiłkami, a nie w trakcie jedzenia, żeby nie „rozpychać żołądka”.
  • Migdały, cytryna i napar z liści malin: To naturalne składniki, które również mogą pomóc w walce z mdłościami.
  • Napar z rumianku lub herbatka z suszonych liści malin: Te ziołowe napoje mają działanie łagodzące i mogą przynieść ulgę w nudnościach.
  • Akupresura: Opaski na nadgarstki, uciskające odpowiednie punkty, mogą przynieść ulgę w mdłościach. Opaski akupresurowe działają poprzez ucisk, który stymuluje organizm do hamowania nudności.
  • Aromaterapia: Niektóre olejki eteryczne, np. miętowy czy lawendowy, mają działanie łagodzące mdłości. Możecie dodać kilka kropel do kominka aromaterapeutycznego lub do kąpieli.

Kiedy udać się do lekarza?

W większości przypadków mdłości w ciąży są naturalnym objawem i nie ma powodu do niepokoju. Jednak są sytuacje, w których konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli mdłości są bardzo nasilone, towarzyszą im wymioty, utrata wagi lub odwodnienie, koniecznie zgłoście się do lekarza.

Dodatkowe wskazówki

Oprócz powyższych sposobów, jest jeszcze kilka trików, które mogą pomóc:

  • Jedzenie sucharków lub krakersów przed wstaniem z łóżka: To pomoże „uspokoić” żołądek.
  • Unikanie miejsc o intensywnych zapachach: Perfumy, dym papierosowy, a nawet niektóre potrawy mogą wywołać mdłości.
  • Noszenie luźnych ubrań: Ucisk na brzuch może nasilać mdłości.
  • Spędzanie czasu na świeżym powietrzu: Dotlenienie organizmu zawsze dobrze robi!
  • Ćwiczenia krążeniowe przed wstaniem z łóżka: Zrób kilka okrężnych ruchów stopami, nadgarstkami, pozginaj kolana. Unieś łokcie, biodra w górę (pamiętaj o ugiętych kolanach). Poczuj jak krew na nowo krąży w ciele i dopiero pomału wstań (pamiętaj o wstawaniu przez bok).
  • Wąchanie świeżo zmielonej kawy: Woń kawy może neutralizować inne zapachy, które wywołują mdłości.
  • „Podręczna spiżarnia”: Trzymajcie zawsze pod ręką (np. w torebce) przekąski, takie jak suszone owoce, sucharki, orzechy, surowe owoce lub warzywa. To pomoże uniknąć uczucia pustego żołądka, które często nasila mdłości.
  • Woda i przekąski na wyjścia: Wychodząc z domu, zawsze miejcie przy sobie butelkę wody mineralnej i jakieś przekąski, np. herbatniki, banany lub migdały.
  • Woda termalna w sprayu: Spryskanie twarzy i ciała wodą termalną może przynieść uczucie odświeżenia i ulgę w mdłościach.
Ciąża a mdłości

Odpoczynek i relaksacja

Stres może nasilać mdłości, dlatego zadbajcie o odpowiednią ilość snu i relaksu. Spacer, joga, czytanie książki – cokolwiek, co was odpręża. To niesamowite, jak stres wpływa na hormony ciążowe i nasila mdłości, dlatego znalezienie sposobu na relaks jest kluczowe!

Podsumowanie

Mdłości w ciąży to częsta dolegliwość, ale na szczęście istnieją sposoby, aby sobie z nimi radzić. Pamiętajcie o imbirze, częstych posiłkach, odpowiednim nawodnieniu i relaksie. Wypróbujcie różne metody i znajdźcie te, które działają najlepiej dla Was. Dzielcie się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi sposobami w komentarzach! 😊 I najważniejsze – głowa do góry, drogie mamy! Ten etap minie szybciej, niż Wam się wydaje, a Wy będziecie trzymać w ramionach Wasze maleństwo, zanim się obejrzycie. ❤️

Joanna Andrzejewska

Cześć! Jestem Asia, szczęśliwa (choć czasem zmęczona) mama i autorka tego bloga. Doskonale pamiętam moment, w którym moje życie wywróciło się do góry nogami – i to w jak najbardziej pozytywnym sensie! – gdy na świecie pojawiło się moje pierwsze dziecko. Wiem, z jakimi wyzwaniami, obawami, ale i ogromną radością wiąże się rodzicielstwo. Dlatego postanowiłam stworzyć to miejsce, w którym mogę dzielić się swoimi przemyśleniami, sprawdzonymi (i tymi mniej udanymi!) patentami, a przede wszystkim – zarażać pozytywną energią. Zapraszam Was do mojego świata, w którym parenting przeplata się z lifestylem, a trudności przekuwamy w cenne lekcje i... powody do śmiechu. Tutaj nie ma miejsca na udawanie – jest za to przestrzeń na autentyczność, wsparcie i wzajemne inspirowanie się.