Bycie mamą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dlatego kobieta przygotowuje się do tej roli aż dziewięć miesięcy. To czas, kiedy nie tylko mentalnie oswaja się z tym, że jej życie się niedługo zmieni, ale także okres, w którym może nabyć odpowiednią wiedzę jak opiekować się niemowlęciem, czym go karmić, a czego nie dawać mu do jedzenia.

Mleko matki w pierwszych miesiącach życia

Najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlęcia jest mleko matki. Dlatego położne zachęcają do karmienia piersią już od pierwszych chwil życia dziecka. Taki pokarm nie tylko posiada wszystkie potrzebne maluszkowi składniki, ale także pozwala mu nawiązać szczególną więź z matką i poczuć się bezpiecznie w tym nowym dla niego świecie. Ponadto, warto zauważyć, że układ pokarmowy noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a mleko mamy jest lekkostrawne. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby kobiety karmiły dzieci piersią przez 12 pierwszych miesięcy ich życia.

Dokarmianie

Wraz z upływem czasu do diety dziecka wprowadza się tak zwane dokarmianie. Pierwsze pokarmy, takie jak kaszkę ryżowa, można zacząć podawać, w małych ilościach, już od 4 miesiąca życia. Jednak ogólnie przyjęto, że dietę dziecka urozmaica się o pokarmy stałe od 5-6 miesiąca. Wtedy można zacząć mu podawać między innymi papki z marchwi, ziemniaków, jabłek, oraz przetarte zupki jarzynowe z dodatkiem (zmielonego) kurczaka czy cielęciny.

Czego nie dawać do jedzenia niemowlakowi?

Okres niemowlęcy trwa do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. W tym czasie, ze względu na to, że jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i przystosowany do spożywania normalnych produktów, należy powoli i systematycznie rozszerzać mu dietę. Są jednak pokarmy, których bezwzględnie nie wolno dawać do jedzenia niemowlakowi:

  • Miód-jest silnie alergizujący i posiada w sobbie pałeczki botuliny czyli jadu kiełbasianego.
  • Niepasteryzowane krowie mleko- sprodukt silnie alergizujący i ciężkostrawny. Ma w sobie dużo soli.
  • Grzyby- istnieje możliwość zatrucia.
  • Surowe mięso, jaja, ryby- grożą salmonellą, pasożytami, zatruciem.
  • Sery dojrzewające- mogą spowodować zatrucie.
  • Sól- zbyt duża ilość soli może spowodować kłopoty z filtracją nerek.
  • Produkty smażone- są zazwyczaj tłuste, a poza tym ciężkostrawne. Dziecko nie poradzi sibie z ich trawieniem.

Nie zaleca się także w pierwszych 12 miesiącach życia podawać maluszkowi cukru oraz mleka ryżowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj