Ciężarna ma specjalne wymagania żywieniowe, co jednak nie oznacza, że musi sobie wszystkiego odmawiać. Warto wiedzieć jakich produktów unikać w trakcie ciąży, by zapewnić zdrowy wzrost maleństwu. Są bowiem produkty, z których spożyciem warto się wstrzymać przez kilka miesięcy.

Czego nie pić?

Wiele kobiet zastanawia się, czego nie jeść w ciąży. Najnowsze zalecenia WHO sugerują kobiecie, czego powinna unikać. Okazuje się jednak, że szczególną uwagę należy zwracać również na spożywane napoje. W ciąży zakazanym produktem jest alkohol, którego już niewielkie ilości mogą wywoływać groźny płodowy zespół alkoholowy. Warto, by ciężarna ograniczyła lub nawet wyeliminowała ze swojej diety kawę oraz kolorowe, gazowane napoje zawierające kofeinę, duże ilości cukru oraz różnego rodzaju konserwanty i barwniki.

Czego nie jeść w ciąży?

Lista produktów zakazanych do spożycia przez ciężarne wcale nie jest długa, dlatego tym bardziej warto jej przestrzegać z myślą o zdrowiu dziecka. W czasie ciąży należy wyeliminować z diety owoce i warzywa spożywane bez wcześniejszego umycia, wysoko przetworzoną żywność oraz fast foody. Dla płodu groźne są bakterie listerii, które mogą znajdować się w produktach mleka niepasteryzowanego, serze pleśniowym, fecie. Powinno się unikać również oscypków. Zmiana nawyków powinna dotyczyć również spożycia mięsa – produkty mięsne nie mogą być spożywane na surowo – kategorycznie zabroniony jest tatar, wędzone mięso, surowe owoce morza i ryby. Myśląc o tym, czego nie jeść w ciąży warto dodać do listy także popularne sushi, chyba że zostanie ono przygotowane z ryby poddanej obróbce termicznej, np. gotowaniu. Dieta ciężarnej powinna ponadto wykluczać surowe lub niedogotowane jajka, które mogą być źródłem zakażeń salmonellą.

Czy faktycznie dbać o dietę w ciąży?

Ciąża wymaga wyeliminowana niektórych produktów z diety, ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Groźne bakterie, wirusy czy grzyby mogące znaleźć się w jedzeniu, szkodzą maleństwu. Nie oznacza to jednak, że ciężarna musi się stale kontrolować – wystarczy jedynie zwracać uwagę na to, by dieta była zdrowa i pozbawiona produktów, które nie są poddane odpowiedniej obróbce termicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj