W gabinecie kosmetycznym, czy też salonie higiena musi być zawsze przestrzegana. Tym bardziej że obecna sytuacja na świecie i zagrożenie, jakie niesie ze sobą koronawirus, szczególnie tego wymagają. Wszelkie akcesoria i narzędzia muszą być bezwzględnie dezynfekowane lub poddane procesowi sterylizacji.

Klienci, którzy przychodzą do salonów kosmetycznych i korzystają z usług, chcą mieć pewność, że zabiegi będą przeprowadzane prawidłowo i nie wpłyną niekorzystnie na jego zdrowie czy stan skóry.

Jakie są procedury higieny w salonie kosmetycznym?

W każdym gabinecie kosmetycznym należy przestrzegać z góry określonych wytycznych, dzięki którym można zapewnić wysoki standard i higienę pracy. W oczach klientów jest to bardzo ważne, ponieważ chcą korzystać z usług salonu kosmetycznego, który będzie w pełni bezpieczny dla nich. W procedurach higieny w salonie kosmetycznym znajdują się między innymi:

  • – mycie i dezynfekcja rąk oraz używanie jednorazowych rękawiczek – higiena pracowników
  • – dezynfekcja tkanin oraz narzędzi – higiena podczas zabiegu
  • – dezynfekcja oraz mycie małych i dużych powierzchni, w tym podłogi i ponad podłogowych powierzchni – higiena gabinetu
  • – pranie ręczników oraz odzieży roboczej – higiena odzieży i materiałów

Narzędzia jednorazowe w salonie kosmetycznym

Wiele gabinetów kosmetycznych zaczyna wykorzystywać narzędzi jednorazowych. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające ograniczyć koszty zakupu specjalistycznych sprzętów czyszczących. Istnieje także grupa narzędzi, która może być wykorzystywana tylko w takiej formie. Należy tu wspomnieć między innymi o igłach, których z reguły się nie dezynfekuje, a po użyciu utylizuje.

Co ważne, wykorzystane narzędzia kosmetyczne powinny być umieszczone w specjalnym pojemniku na odpady medyczne. Charakteryzuje się on grubymi i twardymi ściankami z tworzywa sztucznego PP+PE, a także szczelnym zamknięciem. Jest on przeznaczony tylko i wyłącznie do niszczenia i gromadzenia odpadów nienadających się do umieszczenia w standardowym koszu na śmieci.

Dezynfekcja narzędzi kosmetycznych. Jak ją przeprowadzić?

Bardzo częstym problemem w salonach kosmetycznych jest sposób przeprowadzania dezynfekcji narzędzi wielokrotnego użytku. Nie każdego właściciela, a w szczególności w pierwszych miesiącach funkcjonowania salonu kosmetycznego, stać na zakup specjalistycznego sprzętu do dezynfekcji i mycia narzędzi. Autoklawy są oczywiście bardzo dużym ułatwieniem, jednak ich cena może przerastać budżet wielu gabinetów. Istnieje jednak sposób na to, aby przeprowadzić efektywne czyszczenie standardową metodą, bez drogich urządzeń.

Dezynfekcja narzędzi kosmetycznych powinna odbyć się w ściśle określonych krokach:

  • należy przygotować pojemnik, w którym zostaną umieszczone narzędzia wielokrotnego użytku tuż po skończeniu zabiegu
  • na zapleczu powinna się znajdować misa lub wanienka z sitem i pokrywką, do których nalać można substancję dezynfekującą
  • po wykonaniu każdego zabiegu narzędzia powinny być najpierw wyczyszczone specjalną szczoteczką, a dopiero następnie umieszczone w naczyniu z płynem dezynfekującym
  • użyte akcesoria powinny być zamoczone w całości i przebywać w naczyniu z preparatem przez określony czas
  • po upłynięciu czasu należy wyjąć narzędzia za pomocą specjalnego sita, które dodatkowo odsączy je ze środka dezynfekującego, warto także je opłukać pod bieżącą wodą
  • następnie akcesoria się osusza i umieszcza w jednorazowych torebkach, które powinny być szczelnie zamknięte

Tak przeprowadzony proces dezynfekcji gwarantuje, że narzędzia będą odkażone i zdatne do ponownego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj