Nowinki techniczne pojawiają się na rynku regularnie, lecz ich różne zastosowania są odkrywane i precyzowane z biegiem czasu. Odwodnienia liniowe nie są tutaj wyjątkiem – jako instalacje o dość uniwersalnym charakterze, można odszukać je w wielu różnych miejscach. Naturalnie, nasuwa się tu pytanie – gdzie takie odwodnienia są potrzebne i gdzie dokładnie można je zastosować?

Dlaczego duże miasta wymagają odwodnień?

Jednym z miejsc, w których odwodnienia liniowe są spotykane szczególnie często, są duże miasta, w których regularne odprowadzanie nadmiernej ilości wody do kanalizacji jest absolutną koniecznością. Powód ku temu jest stosunkowo prosty – o ile w normalnych warunkach duży nakład wilgoci jest w naturalny sposób regulowany przez środowisko, to w otoczeniu pełnym betonu i innych materiałów, które wody po prostu nie wchłaniają, sytuacja jest odmienna.

Rzecz jasna, studzienki kanalizacyjne podczas ulewy pracują nieustannie, aby asfaltowa powierzchnia drogi nie przerodziła się w rzekę, lecz opady atmosferyczne gromadzą się także w innych, słabiej zabezpieczonych miejscach. Dobrym przykładem są tu parkingi, podjazdy, drogi wewnętrzne czy parki, gdzie potrzebne są specjalne odwodnienia liniowe, aby wodę taką skutecznie odprowadzić do ścieków.

Chociaż nie jest to reguła, to zdecydowana większość obszarów zabudowanych pozbawiona jest dostatecznej ilości odkrytej ziemi, aby woda była na bieżąco absorbowana przez korzenie. Drzewa i krzewy to naturalne regulatory wilgotności gleby, dlatego, gdy ich zabraknie, sięgać trzeba po wyspecjalizowane rozwiązania, takie właśnie jak odwodnienia liniowe. W ogólnych rozrachunku instalacja taka nie stanowi szczególnie wysokich kosztów, a raz zamontowana, powinna sprawować się bez zarzutu na długie lata.

Odwodnienia liniowe na własnej posesji?

Coraz więcej osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i kwestię odwodnienia rozwiązać samodzielnie. Jak już wspomnieliśmy, instalacja taka nie należy do najdroższych, dlatego możliwe jest zdecydowanie się na nią w ramach prywatnych zasobów finansowych. Warto podkreślić, że jest to inwestycja jednorazowa, natomiast znacznie podnosi ogólną atrakcyjność posesji – dobrze wykonana instalacja utrzymuje się na długie lata i zachowuje pełną sprawność!

Reasumując – naprawdę warto! Jeśli warunki panujące na danej działce wskazują na to, że odwodnienia liniowe mogą przynieść korzyści, nie powinno się nawet nad tą kwestią zastanawiać. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na zrównoważenie poziomu nasycenia wilgoci w konkretnym obszarze.

Artykuł powstał we współpracy z: BIELBET.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj