Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Pierwsze objawy błogosławionego stanu mogą być niejednoznaczne, dlatego wiele kobiet ma problem z ich rozpoznaniem. Mogą pokrywać się ze zmęczeniem czy gorszym samopoczuciem, dlatego też bywają bagatelizowane. Warto sprawdzić, jakie są pierwsze objawy ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się w około 10 dni po zapłodnieniu. Wiele kobiet traktuje je jako oznakę zbliżającej się miesiączki, która jednak zaczyna się spóźniać. Brak krwawienia miesięcznego to podstawowy objaw, który nasuwa na myśl ciążę – już w terminie spodziewanej miesiączki kobieta może wykonać test ciążowy z moczu. Oprócz zatrzymania krwawienia, mogą pojawiać się inne objawy ciąży – nerwowość, apatia, zwiększony apetyt lub jego brak. Pojawia się wrażliwość na pewne zapachy – czasem ulubione danie potrafi przez to stać się całkowicie nieapetyczne. Wiele kobiet już na kilka dni po zapłodnieniu zaczyna odczuwać tkliwość piersi, które mogą się powiększać, a sieć żyłek widoczna na ich powierzchni staje się bardziej wyraźna. Około 10 dnia po zapłodnieniu u niektórych kobiet pojawia się krwawienie implantacyjne, które może być mylone z miesiączką. Związane jest ono z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, może mu towarzyszyć ból przypominający skurcze podczas miesiączki.

Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Każda kobieta musi dokładnie wsłuchiwać się w swoje ciało i obserwować je z dnia na dzień, by móc zauważyć zmiany. Większość kobiet nie zauważa wczesnych objawów ciąży, które nie są jednoznaczne i można je łatwo przeoczyć. Z drugiej strony kobiety starające się o potomstwo mogą uznać pierwsze objawy ciąży za nadinterpretację. Pewność może dawać test ciążowy wykonywany z krwi, który wskazuje poziom beta hCG. Test jest bardzo czuły, dlatego jest w stanie wykryć już niewielkie stężenie hormonu we krwi, które pojawia się w okolicy terminu spodziewanej miesiączki. Test wykonywany z moczu również wykrywa hormon beta hCG, jednak jest on znacznie mniej czuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj