Połogiem nazywa się czas sześciu tygodni od narodzin dziecka. W tym czasie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Organizm powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Można go podzielić na trzy okresy-bezpośredni (24 godziny od porodu), wczesny (pierwszy tydzień po porodzie) oraz późny (trwający do sześciu tygodni po porodzie).

Co się wtedy dzieje z kobiecym organizmem?

W tym czasie obniża się poziom hormonów ciążowych w organizmie kobiety. Jednocześnie w tym okresie stężenie progesteronu, estronu i estradiolu wraca do wartości sprzed ciąży. Jest to czas, w którym kobieta powinna znajdować się pod opieką bliskich, ponieważ połóg wiąże się z szeregiem różnych dolegliwości, które mimo tego iż są całkowicie normalne, mogą przysparzać nieprzyjemne odczucia.

Co może dolegać kobiecie w trakcie połogu?

W tym czasie wiele kobiet odczuwa bóle i skurcze brzucha. Jest to spowodowane zmniejszaniem się macicy, więc odczuwany dyskomfort, mimo iż nieprzyjemny, świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Najsilniejszy jest w pierwszych dniach po porodzie, w szczególności podczas karmienia piersią, ponieważ oksytocyna, która odpowiedzialna jest za wypływ mleka z piersi, wywołuje również skurcze macicy.

Okres połogu jest również czasem oczyszczania się organizmu z resztek pozostałości po ciąży. Nazywa się je odchodami połogowymi, które można porównać w skutkach do miesiączki. Oczyszczanie trwa przez cały połóg, lecz z każdym dniem powinno być coraz słabsze.

Rana po nacięciu lub pęknięciu krocza powinna zagoić się w czasie dziesięciu dni. Trzeba być jednak niezwykle uważnym i delikatnym, a w razie nieprawidłowości zgłosić się do lekarza. Najważniejsza jest higiena: trzeba myć ręce przed i po zmianie podpasek, podmywać się letnią wodą po każdym pójściu do toalety i osuszać jednorazowymi chusteczkami.

W trakcie połogu może występować również chroniczne zmęczenie. Taka reakcja organizmu na stres i wysiłek jest całkowicie normalna. W tym czasie odpoczynek powinien być priorytetem.

W razie wszystkich wątpliwości należy zgłosić się do lekarza specjalisty, ponieważ zmiany zachodzące w kobiecym organizmie w tym czasie są bardzo złożone. Wszystkie nieprawidłowości nie powinny być ignorowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj