Wielu przyszłych rodziców daje się porwać kompletnej euforii kompletując wyprawkę dla noworodka, wpadając tym samym w pułapkę zakupową, której efektem jest stos nieprzydatnych później dla dziecka rzeczy. Podpowiadamy, co absolutnie musisz mieć w takim zestawie, a co zupełnie nie przyda się Tobie oraz Twojemu nowonarodzonemu dziecku.

Co za dużo, to niezdrowo i nieekonomicznie

Jednym rodzicom skompletowanie wyprawki dla noworodka zajmuje dość sporo czasu, dla innych z kolei to kwestia zaledwie kilku dni. Ważne jednak, aby takich zakupów nie odkładać na ostatnią chwilę. Wyprawka dla noworodka powinna zostać przygotowana już w drugim trymestrze ciąży lub najpóźniej na początku trzeciego. Jeżeli wiecie, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka, możecie idealnie dobrać niezbędny asortyment, nie tylko pod względem kolorystycznym, do płci noworodna. Pamiętajcie jednak, że nie warto kupować zbyt wielu rzeczy, ponieważ noworodek bardzo szybko z nich wyrośnie, a Wy zostaniecie ze stosem produktów, z którymi nie bardzo wiadomo, co później zrobić.

Wyprawka dla noworodka powinna zostać skompletowana wyłącznie z wykorzystaniem produktów z naturalnych materiałów oraz składników. Tutaj warto stawiać na ubranka wykonane z bawełny lub bambusa, natomiast niezbędne kosmetyki nie mogą zawierać niebezpiecznych, uczulających substancji oraz silnych detergentów, które w kontakcie z delikatną skórą noworodka mogą być bardzo szkodliwe.

To, co musicie mieć na pewno

Pieluchy to podstawowe wyposażenie każdego przyszłego rodzica. Warto na początek kupić kilka opakowań pieluch w najmniejszym rozmiarze (tzw. newborn). Do kompletu przyda się również ergonomiczny przewijak, dzięki któremu łatwiej będzie zachować higienę oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację maluszka. Dla zapewnienia jeszcze większej higieny zarówno noworodka, jak i Waszego, zwłaszcza w przypadku ulewania, przyda się w zestawie kilka tradycyjnych pieluch tetrowych.

Optymalna wyprawka dla noworodka musi posiadać w swoim składzie:

  • śpioszki – od 3 do 5 sztuk
  • body – sztuk 6 (3 z krótkim, 3 z długim rękawem)
  • pajacyki – 6 egzemplarzy (3 lżejsze, 3 grubsze)
  • kaftaniki z długim rękawem – 3 sztuki
  • skarpetki – 4-5 par
  • koszulki bez rękawów – 3 egzemplarze
  • cienkie czapeczki bawełniane – 2-3 sztuki
  • grubsza czapeczka, szalik, rękawiczki, kombinezon – w przypadku dzieci urodzonych w okresie jesienno-zimowym
  • ciepłe bluzy i sweterki zapinane z przodu – sztuk 2

Żadna wyprawka dla noworodka nie może się obyć bez odpowiednich artykułów pielęgnacyjnych oraz bezpiecznych dla zdrowia dziecka kosmetyków. Wybierajcie wyłącznie produkty mające aprobatę Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. Na wyposażeniu powinny się znaleźć na pewno: płyn i olejek do kąpieli, wanienka, ręczniki kąpielowe, termometr kąpielowy, aspirator do nosa lub gruszka, odpowiednie nożyczki do paznokci, krem przeciw odparzeniom, płyn antyseptyczny do higieny pępka, pielęgnacyjne chusteczki nawilżane, płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne z miękkim zakończeniem, podkłady do przewijania (co najmniej 5 sztuk) oraz bezpieczny dla skóry niemowląt proszek lub płyn do prania.

Kompletując wyprawkę dla swojego dziecka nie możecie oczywiście zapomnieć o niezwykle ważnych produktach do karmienia. Zadbajcie o to, aby nie zabrakło w niej butelek do karmienia ze smoczkami (2-3 sztuki), śliniaków (3-4 sztuki), smoczków, a także podgrzewaczy do pokarmu oraz sterylizatorów do butelek.

Powyższe artykuły to absolutne minimum, które musicie mieć na przyjęcie nowego członka Waszej rodziny, aby zapewnić mu odpowiednie warunki w pierwszych dniach życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj