Zabawki w otoczeniu dziecka zaspokajają jego ciekawość. Odpowiednio dostosowane do jego wieku będą doskonałą pomocą dydaktyczną. Dziecko wówczas dobrze się rozwija, poznaje kolory, kształty oraz przeznaczenie danej zabawki.

Jak to jest z tymi zabawkami kontrastowymi?

Kontrast to zestawienie dwóch lub trzech kolorów sprzecznych ze sobą, czyli np. połączenie czarnego koloru z białym i czerwonym. Książeczki w kolorach kontrastowych będą zawierały obrazki o tych dwóch lub trzech kolorach. Biały miś na czarnym tle z czerwonymi uszami albo czarne kontury domu z czerwonym kominem na białym tle, kwiatek z czarnymi płatkami z czerwonym środkiem i białym tłem itd.

Wśród zabawek kontrastowych znajdziemy np. piłkę z kolcami zestawioną z piłką gładką lub kulę z dziurkami i kulę bez dziurek. Klocek wypukły i klocek wklęsły. Lalkę z długimi włosami i lalkę z krótkimi włosami. Kotka z dużymi oczami i kotka z małymi ślepkami.

Wyraźnie zaznaczone różnice w dwóch przedmiotach daje nam kontrast. To tak jak w codziennym życiu: odrapana kamienica- odrestaurowana kamienica. Pomazana ściana na klatce schodowej- czysta ściana itd. Na kolei wszelkie znaki drogowe dla pociągów są w kontrastach czarno białych. Są widoczne z daleka, co jest koniecznością w dobie pociągów rozwijających duże prędkości.

Jak działają na dziecko zabawki kontrastowe?

Kontrastowe zabawki mają ogromny wpływ na rozwój zmysłów i stymulację mózgu. Dziecko już od urodzenia patrząc na kontrastowe zabawki, ćwiczy mięśnie gałki ocznej, co pomaga wyostrzyć wzrok. Wyraziste kształty rysunkowych postaci na poduszce ćwiczą u dziecka koncentrację, co w późniejszym życiu, gdy nastanie czas siedzenia w ławce, bardzo pomoże w koncentracji na lekcji.

Kontrastowe zabawki przeznaczone są dla dzieci od pierwszych chwil życia do 6 lat. W tym czasie kontrasty najbardziej na dziecko działają. Jednak dziecko nie powinno być otoczone wyłącznie kontrastowymi zabawkami w czerni bieli i czerwieni. Do kontrastów możemy używać również innych kolorów, by świat dziecka był barwny. Maluszek uwielbia być otoczony szeroką gamą kolorystyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj