Jeśli wiesz już, że Twoja rodzina niebawem się powiększy, zapewne masz na głowie sporządzanie całej listy niezbędnych zakupów związanych z tym wydarzeniem. Czy fotelik samochodowy jest na niej obecny? Przeczytaj krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni model.

Na rynku są dziesiątki lub nawet setki fotelików samochodowych. Mnogość opcji do wyboru sprawia, że dokonanie wyboru zakupowego wcale nie jest łatwe. Na samym początku musisz uświadomić sobie, po co w ogóle fotelik jest potrzebny. Estetyka, komfort czy funkcjonalność nie są najważniejsze. Pamiętaj, że podstawowym zadaniem fotelika jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w razie wypadku samochodowego lub innych, gwałtownych i nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Brzmi poważnie? Bardzo dobrze, że tak to postrzegasz. Oznacza to, że dokonasz zakupu w sposób świadomy, a Twoje dziecko będzie podróżować bezpiecznie. Teraz możesz przejść do wyboru fotelika. Wykonaj poniższe kroki w podanej kolejności

Wzrost i waga dziecka

Foteliki samochodowe dzieli się na kategorie ze względu na dopuszczalną wagę dziecka. Aby dowiedzieć się, jaka kategoria wagowa jest potrzeba, trzeba oczywiście zważyć dziecko. Przy okazji ważenia dobrze jest również zmierzyć swoją pociechę, ponieważ będzie to przydatne w jednym z kolejnych etapów.

Najczęściej wyróżnia się trzy kategorie fotelików: 0 – 13 kg; 9 – 18 kg oraz 15 – 36 kg. Warto wspomnieć, że foteliki 0 – 13 kg montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Foteliki dwóch pozostałych kategorii można zamontować przodem do kierunku jazdy, ale im dłużej dzieci będą jeździły tyłem, tym lepiej dla ich bezpieczeństwa.

Oceny testów zderzeniowych

Przy wyborze fotelika nigdy nie kieruj się subiektywnymi opiniami innych użytkowników. Mogą one posłużyć co najwyżej jako sugestie przy ostatecznym wyborze. Podstawą powinny być dla Ciebie oceny w testach zderzeniowych. Jeżeli ocena wynosi 5 lub 4, można mówić o bezpiecznym foteliku.

Testowanie fotelika

Na tym etapie zapewne udało się już wytypować kilka modeli, które potencjalnie mogą stać się przedmiotem zakupu. W takim razie nie pozostało już nic innego jak tylko przetestować fotelik zarówno pod kątem dziecka, które będzie w nim podróżować, jak i pod kątem samochodu, w którym planujesz zamontować fotelik. Jest to bardzo ważne, ponieważ tak jak dzieci różnią się między sobą budową ciała, tak również różne są wnętrza samochodów. Dlatego też warto jest zmierzyć dziecko, o czym mówiliśmy wcześniej.

Sprawdź, czy Twoja pociecha wygodnie siedzi w foteliku, a następnie przekonaj się, jak wygląda kwestia montażu. Są to sprawy indywidualne i warto poświęcić im należytą uwagę, aby przygotowania do podróży nie nastręczały problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj