Kiedy rodzice przygotowują się do narodzin córki zdarza się, że bardzo długo zastanawiają się nad wyborem imienia. Człowiek nosi nadane mu imię całe życie dlatego trzeba dokładnie przemyśleć tą kwestię. Jakie imię wybrać i czym się kierować. Czy w Polsce możemy nadać dziewczynce każde imię jakie nam tylko przyjdzie do głowy?

Zalecenia Urzędu Stanu Cywilnego

   W Polsce najlepiej jeśli imię wyraźnie podkreśla jaka jest płeć dziecka. Według jednej z zasad żeńskie imiona powinny kończyć się na literę „a”, ale gdy matka lub ojciec dziewczynki pochodzą z innego kraju to dopuszczalne są imiona pochodzenia obcego. Imię nie może być także nieprzyzwoite lub ośmieszające dziecko. W dzisiejszych czasach nadaje się przeróżne imiona dzieciom. Istnieje lista najczęściej nadawanych imion dla dzieci, ale są rodzice, którzy chcą być oryginalni i szukają tych naprawdę wyjątkowych. Polska baza danych imion żeńskich zawiera ich obecnie ponad 15 tysięcy.

   Na portalu dane.gov.pl można sprawdzić jakie imiona nowo narodzone dziewczynki otrzymywały w Polsce. Przykładowo w 2019 roku do najpopularniejszych należały Zuzanna, Julia, Zofia, Maja, Hanna i Lena. Te imiona należą zresztą do czołówki już od kilku lat. A jakie żeńskie imię jest w naszym kraju najsłynniejsze? Jest to „Anna” i nosi je dzisiaj ponad milion Polek.

Jak wybieramy imię?

   Kiedy szukamy imienia dla nowo narodzonej córki warto skorzystać z bazy imion dla dzieci. Część osób w naszym kraju nadal kultywuje tradycję nadawania imion po babciach czy po kimś z dalszej rodziny. Warto też dowiedzieć się bliżej jaka jest historia imienia, z jakiego języka pochodzi i co oznacza. Rodzice nadając imiona dziewczynkom często nie mają w ogóle pojęcia co to imię symbolizuje, ani z jakiego kręgu kulturowego pochodzi. W Polsce najczęściej nadaje się imiona pochodzące chrześcijańskiego kręgu kulturowego. Dużo imion pochodzi z Biblii jak: Ewa, Maria, Anita, Joanna czy wspomniane już wcześniej Zuzanna i Hanna. Od pewnego czasu wśród rodziców zapanowała moda nadawania imion staropolskich, ale głównie dla chłopców. Jednak zdarzają się dziewczynki o imionach Bogumiła, Dobrosława czy Stanisława.

   To jak rodzice nazwą swoją córkę zależy przede wszystkim od nich. Wielu osobom w rodzinie czy wśród znajomych może się taka decyzja nie spodobać, ale trzeba pamiętać, że wszystkim się nie dogodzi, a decyzja i tak ostatecznie należy do matki i ojca. Wybór mamy naprawdę ogromny dlatego rodzice powinni dać sobie czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj