Mleko matki powinno stanowić jedyny pokarm dziecka do ukończenia 6 miesiąca. Takie są zalecenia WHO, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze możliwe jest wyłączne karmienie piersią. Dzieci nie zawsze chcą ssać, matki mogą nie mieć pokarmu lub nie chcą karmić z własnej woli. Wówczas alternatywą dla mleka matki jest mieszanka mleka modyfikowanego, które musi być dobrane do wieku oraz potrzeb żywieniowych malucha.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego nie jest prosty, ponieważ każde dziecko jest inne. Mieszanki należy zawsze dobierać pod względem wieku dziecka, dzięki czemu dostarczają one niezbędnych składników odżywczych. Mleko modyfikowane musi dziecku smakować, a także nie powodować problemów z trawieniem. Nawet jeśli mieszanka wydaje się idealna, może nie posmakować maluchowi – wówczas rodzice muszą szukać innego produktu.

Kryterium wieku

Na rynku są dostępne mleka modyfikowane określane numerami 1, 2, 3, 4, 5 – są to znaczniki wieku. Mleko 1 dedykowane jest dla niemowląt od urodzenia do ukończenia 6 miesiąca życia. Mleko 2 podaje się między 6 a 12 miesiącem, natomiast mleko z numerem 3 po 1 roku życia. Mleko 3 dedykowane jest dla 2-latków, mleko 4 dla 3-latków. Pod numerem 5 kryje się natomiast mieszanka dedykowana dla przedszkolaków.

Problemy zdrowotne a dobór mleka

Warto pamiętać, że mleko modyfikowane powinno być dobrane pod względem problemów zdrowotnych, z którymi zmaga się dziecko. Symbol HA na mleku oznacza mieszankę dedykowaną dla dzieci narażonych na alergię. AR to symbol mleka anyrefluksowego, podawanego przy problemach z tzw. ulewaniem niemowląt. Mieszanki Comfort czy AntiColic są dedykowane dla maluchów z delikatnym układem pokarmowym, które cierpią na kolki czy wzdęcia.

Które mleko jest najlepsze?

Jakie mleko modyfikowane wybrać? Ostateczna decyzja należy do rodziców, którzy mogą porozumieć się z pediatrą. Na rynku jest duży wybór różnego rodzaju mlek, czasem należy przetestować kilka z nich, by znaleźć najlepsze. Przy podawaniu mleka należy obserwować, czy dziecko jest spokojne, nie cierpi na kolkę lub wzdęcia. Jeśli mieszanka jest dostosowana do wieku i dziecko ją akceptuje, rodzice powinni wybrać właśnie taką mieszankę.

1 KOMENTARZ

  1. My ostatnio musieliśmy zmienić mleko początkowe. Byliśmy na NAN OPTI PRO, ale nam nie służyło. Przenieślismy się na Laktowit Laktoferyna i MFGM i jest lepiej. Zmiany skórne zniknęły i dziecko już się tak nie pręży jak wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj