Chociaż bruksizm to w głównej mierze problem osób dorosłych, nie omija również młodszych pacjentów. Badania wskazują, że objawy związane z zaburzeniami dotyczącymi stawów skroniowo-żuchwowych dotykają jedno na sześcioro dzieci i nastolatków w przedziale od 6 do 11 lat. Co wpływa na występowanie tej przypadłości u dzieci, czym się na ogół przejawia i jak skutecznie z nią walczyć?

Objawy bruksizmu u dzieci

Istotne diagnostycznie objawy bruskizmu, które powinny zwrócić uwagę rodziców lub opiekunów to przede wszystkim nieadekwatne zużycie zębów, zgłaszany przez dziecko dyskomfort żuchwy i jej okolic, a także charakterystyczny dla tej przypadłości dźwięk zgrzytania zębami.

Dodatkowo, mogą tej patologii towarzyszyć bóle karku, ramion, czy kręgosłupa, problemy z utrzymaniem równowagi, bóle głowy, a nawet osłabienie percepcji za pośrednictwem zmysłów wzroku czy słuchu. Te mniej specyficzne objawy zwykle nie od razu kojarzą się z problemami natury stomatognatycznej, stąd warto nie odwlekać wizyty u fizjoterapeuty stomatologicznego w procesie diagnostycznym.

Zgrzytanie zębami przez sen

Jedną z odmian bruksizmu jest bruksizm senny. Doświadczają go częściej dzieci, które dodatkowo chrapią lub mają senne koszmary. Co więcej, również zaburzenia snu, np. polegające na zmianach w oddychaniu w trakcie snu czy skrócony czas snu, mogą wiązać się ze występowaniem bruksizmu.

Przyczyny bruksizmu i czynniki ryzyka u dzieci

Etiologia problemu nie zawsze jest jednoznaczna lub jednorodna. Naczelnym winowajcą, podobnie jak ma to miejsce w przypadku bruksizmu u dorosłych, jest stres i stany przewlekłego lub intensywnego napięcia emocjonalnego. Ten może być wywołany np. przeprowadzką, napiętą atmosferą, presją oczekiwań, trudnościami w szkole czy konfliktami rówieśniczymi. Dlatego też szczególnie warto obserwować wtedy dziecko w kontekście możliwości występowania wzmożonego napięcia mięśni żwaczy i zgrzytania zębami.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka są także problemy z oddychaniem przez nos czy nadpobudliwość psychoruchowa

Bruksizm może być także skorelowany z wadami zgryzu, wadami wymowy, a nawet wadami postawy. Wszystkie one mogą stanowić jednocześnie czynnik rozwoju bruksizmu, jak i wyłonić się w konsekwencji nie leczonego schorzenia. Przez wzgląd na anatomię i funkcje stawów skroniowo-żuchwowych, bruksizm oddziałuje bowiem na wiele innych układów w ciele i może odpowiadać za inne, często w ogólnie nie kojarzące się z nim schorzenia.

Leczenie bruksizmu u dzieci

Najważniejsze w procesie leczenia bruskizmu u dzieci jest zaadresowanie przyczyn problemu. Z tego względu, fizjoterapia stomatologiczna jawi się jako sposób wyjątkowo trafiony, uwzględniający całościową i złożoną naturę problemu. Dzięki indywidualnie dobranym technikom terapii manualnej wspartej konkretnymi ćwiczeniami oraz treningiem oddechowo-relaksacyjnym, można nie tylko zredukować lecz często wyeliminować problem zupełnie.

To szczególnie istotne w kontekście dorosłego życia, bowiem nieleczony w dzieciństwie bruksizm, z całą pewnością przypomni o sobie w późniejszych etapach, stanowiąc tym samym większe wyzwanie terapeutyczne.

Doświadczony fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże nie tylko w leczeniu bruksizmu u dzieci, lecz także może wspomóc wychwycenie różnych nieprawidłowości na wczesnym etapie.

Zastanawiasz się czy Twoje dziecko może doświadczać bruksizmu? A może ten już został zdiagnozowany i szukasz skutecznych rozwiązań? Zespół fizjoterapeutów dziecięcych i osteopatów w gabinecie Warszawskie Kręgi pomoże uporać się z tą przypadłością u Twojej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj